Dlaczego w Polsce rodzi się co raz mniej dzieci?

Człowiek jest istotą powołaną do rodzicielstwa. Przychodzi pewien etap w naszym życiu, kiedy chcielibyśmy mieć potomka. Patrząc na to co się dzieje w naszym kraju i za granicą większość rodzin decyduje się na jedno lub najwyżej dwójkę dzieci. Można powiedzieć, że odeszliśmy już od rodzin wielodzietnych.

Dlaczego tak się dzieje? W dużym stopniu mają na to wpływ pieniądze, które wkładamy, inwestujemy w rodzinę. Z jednej strony musimy wychować i utrzymać dziecko, a z drugiej musimy pracować żeby mieć za co wychować potomstwo.

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego ile kosztuje wychowanie dziecka? Oczywiście wszystko zależy od tego jaka to jest rodzina, od jej statusu społecznego. Ale przykładowo dziecko do 20 roku życia w wersji:

– najbardziej kosztownej, czyli weźmy pod uwagę żłobek, niania, prywatne przedszkole, płatna szkoła, dodatkowe płatne zajęcia pozaszkolne, markowe ciuchy i gadżety to wydatek ok. 1 000 000zł
– w wersji standardowej, normalnej to ok. 500 000zł
– w wersji minimalnej, czyli minimalne potrzebny dziecka, bez dogadzania to wydatek ok. 250 000zł

I jest to tylko wydatek tylko do 20 roku życia. A co ze studiami?

Oczywiście najlepiej będą mieli rodzice mieszkający w dużych miastach, gdzie przyszły student ma do wyboru kilka uczelni i wtedy wydatki ponosimy dodatkowo tylko za opłatę semestru jeśli dziecko studiuje na uczelni prywatnej. Ale jeśli nasza pociecha chce wyjechać do innego miasta, czy zdajecie sobie sprawę jaki to koszt? Miesięcznie musimy wydać ok. 1000 zł czyli za 5 lat to już 60000. Dziecko jak widać wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Aż strach pomyśleć co może się stać gdy zabraknie rodziców, a tym samym dochodów. Co wtedy będzie?