OFE – dziedzieczenie

W 2011 roku zmarło 144 tys osób, które swoje pieniądze miało w OFE. Ci co odkładali najdłużej, czyli przez 11 lat mogli zebrać nawet 30tys zł na swoim koncie II filaru. Razem kwota, która pozostała dla uposażonych od tych wszystkich zmarłych osób to aż 2 mld złotych.

W 2011 roku zmarło 144 tys osób, które swoje pieniądze miało w OFE. Ci co odkładali najdłużej, czyli przez 11 lat mogli zebrać nawet 30tys zł na swoim koncie II filaru. Razem kwota, która pozostała dla uposażonych od tych wszystkich zmarłych osób to aż 2 mld złotych. Ale ile osób wie, że te pieniądze są i czekają na nas uposażonych? Duża większość już skorzystała z tych pieniędzy, a byli to Ci, którzy wiedzieli o tym, że byli uposażonymi oraz małżonkowie. A co z tymi, co zostali wpisani jako uposażeni, a nie wiedzą? Nie zawsze dostaniemy taką informację, a pieniądze czekają na nas.

Do dnia dzisiejszego AVIVA wypłaciła już około 182 mln zł, a każdy ze spadkobierców otrzymał od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dr Wiktor Wojciechowski (główny ekonomista Invest Banku ) powiedział ostatnio, że „wbrew temu, co twierdzi wielu polityków, w OFE są prawdziwe pieniądze. Choć nie możemy ich dowolnie wypłacić, w razie śmierci nasi bliscy dostaną to, co odłożyliśmy”. Warto więc poinformować osoby, które zostały wpisane jako uposażone i podać im dane firmy do której w przyszłości mają złożyć papiery.