Dlaczego taka ustawa weszła w życie? Bo dotychczas ubezpieczenia zdrowotne, na życie i samochodowe były w większości firmach zależne od płci.
Zmiany zostają wprowadzone po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że różna wysokość składek dla kobiet i mężczyzn oparta wyłącznie na kryterium płci jest niezgodna z zasadą jednolitej dla obu płci struktury cenowej zawartej w przepisach UE dotyczących równości płci z Kartą praw podstawowych UE.
Biorąc pod uwagę OC samochodu, można było zauważyć, że kobieta płaciła mniej gdyż statystycznie płeć damska powoduje mniej wypadków oraz kobiety rzadziej łamią przepisy drogowe. Zdarzało się, że kobiety mogły płacić nawet 40% mniej niż mężczyźni w tym samym wieku.
Patrząc na ubezpieczenie na życie to pewnie wielu z nas również zastanawiało się dlaczego to mężczyźni muszą więcej płacić za polisę a przecież są w tym samym wieku co np. ich żony. I na to było proste rozwiązanie gdyż kobiety średnio żyją dłużej. W większości firmach było tak że 37-letnia kobieta płaciła za ubezpieczenie tyle co 30-letni mężczyzna.
A co z ubezpieczeniem zdrowotnym?
Kobiety w tym wypadku płaciły więcej gdyż z badań jakie prowadzono, jak i widząc roszczenia zdrowotne, widać, że to kobiety częściej korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego, więc miały wyższą składkę.
I teraz to się zmieni. Płeć stanowiła decydujący czynnik w powyższych ubezpieczeniach. Teraz przejście na jednolita strukturę cenową wpłynie na składki lub świadczenia i w zależności od produktu opłaty mogą wzrosnąć lub spaść przy zakupie polisy.